Zmienione przepisy prawa budowlanego od 28 czerwca 2015 r.

Najważniejsze zmiany dot. zniesienia wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę wielu obiektów i na wykonywanie robót budowlanych w tym wielu przebudów remontów.
Inwestor będzie mógł rozpocząć wszystkie roboty budowlane, na podstawie wykonalnej decyzji organu pierwszej instancji (dotychczas wymagała była decyzja ostateczna). Właściwe organy administracji architektoniczno-budowlanej będą zobowiązane do sprawdzenia pod względem formalnym złożonych wniosków o pozwolenie na budowę (w terminie 14 dni) oraz nastąpi skrócenie czasu oczekiwania na tzw. milczącą zgodę na użytkowanie – z 21 do 14 dni – w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.
Ustawa wprowadza możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej. Znosi obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Nie będzie też konieczności dołączania oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (przy drogach niższej klasy).
Ustawa rozszerza katalog obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zawiadomienia, bez konieczności uzyskiwania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, m.in. dla warsztatów rzemieślniczych, myjni samochodowych, obiektów magazynowych i stawów rybnych.